OSSAA State Championship - 5/8/2009 to 5/9/2009
Class 2A
5/8/2009 to 5/9/2009
Mustang
Girls 100 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Warrior, Stacy Wewoka 13.01q 2
2 Reagor, Candice Preston 13.45q 1
3 Adams, Jasmine Wewoka 13.47q 2
4 Janko, Dausha Watonga 13.57q 1
5 Patterson, Jessie Lincoln Christia 13.60q 1
6 Lee, Eric Pocola 13.65q 2
7 Squires, Fancy Hominy 13.66q 1
8 Manning, Katie Pioneer-Pleasant 13.68q 1
9 Wyatt, Mishunda Watonga 13.74 1
10 Klinger, Page Tonkawa 13.81 1
11 Harrison, Kaitlin Davis 13.82 2
12 Maroney, Brentney Cashion 13.90 2
13 Funkhouser, Torie Pawnee 13.93 2
14 Atchley, Melissa Foyil 14.21 2
15 Means, Jameka Hollis 14.33 1
16 Nolan, Breanna Mangum 14.38 2
Girls 100 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Warrior, Stacy Wewoka 13.13
2 Reagor, Candice Preston 13.37
3 Patterson, Jessie Lincoln Christia 13.45
4 Adams, Jasmine Wewoka 13.57
5 Lee, Eric Pocola 13.63
6 Manning, Katie Pioneer-Pleasant 13.73
7 Squires, Fancy Hominy 13.82
8 Janko, Dausha Watonga 13.83
Girls 200 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cornwall, Sierra Preston 26.69q 2
2 Warrior, Stacy Wewoka 26.75q 2
3 Wilson, Thia Watonga 26.77q 1
4 Patterson, Jessie Lincoln Christia 27.30q 1
5 Maroney, Brentney Cashion 27.52q 1
6 Adams, Jasmine Wewoka 27.62q 2
7 King, Airie Luther 27.71q 2
8 O'Neal, Jeromnique Hollis 27.84q 2
9 Miller, Erika Caddo 27.98 1
10 Reagor, Candice Preston 28.17 2
11 Nichols, Chandler Rush Springs 28.36 1
12 Carroll, Ashlyn Chisholm 28.65 2
13 McGee, Tanisha Healdton 28.68 1
14 Squires, Fancy Hominy 28.80 2
15 Garrett, Dakota Ketchum 30.58 1
16 Wyatt, Mishunda Watonga 31.82 1
Girls 200 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Cornwall, Sierra Preston 26.81
2 Warrior, Stacy Wewoka 27.07
3 Wilson, Thia Watonga 27.24
4 Patterson, Jessie Lincoln Christia 27.49
5 Adams, Jasmine Wewoka 27.65
6 O'Neal, Jeromnique Hollis 27.83
7 Maroney, Brentney Cashion 27.95
8 King, Airie Luther 28.19
Girls 400 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Warrior, Stacy Wewoka 58.71q 2
2 Lyons, Alex Wyandotte 1:00.62q 2
3 Brady, Kadan Healdton 1:01.65q 1
4 Means, Deborah Tonkawa 1:02.17q 1
5 Troxell, Jade Lincoln Christia 1:02.33q 2
6 Terry, Cheyanne Konawa 1:02.38q 2
7 Bynum, Brittney Pawnee 1:03.00q 2
8 Lee, Katie Hennessey 1:03.08q 1
9 Miller, Taylor OBA 1:03.53 2
10 Williams, Vashti Wright City 1:03.58 1
11 Nagle, Ashton Merritt 1:04.49 1
12 Elwell, Michelle Fairview 1:05.21 1
13 Nichols, Chandler Rush Springs 1:05.34 1
14 Alviar, Abby Whs 1:05.43 2
15 Paxton, Sarah Hinton 1:05.45 1
16 Mikles, Megan 2SY 1:06.93 2
Girls 400 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Warrior, Stacy Wewoka 58.88
2 Brady, Kadan Healdton 1:00.62
3 Lyons, Alex Wyandotte 1:01.12
4 Means, Deborah Tonkawa 1:01.40
5 Lee, Katie Hennessey 1:02.26
6 Bynum, Brittney Pawnee 1:02.54
7 Terry, Cheyanne Konawa 1:02.70
8 Troxell, Jade Lincoln Christia 1:03.73
Girls 800 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brady, Kadan Healdton 2:23.48
2 Ward, Talor Preston 2:24.11
3 Bray, Hunter Haworth 2:25.16
4 Sawyer, Morgan Watonga 2:25.62
5 Luis, Hayley Newkirk 2:27.07
6 Williams, Vashti Wright City 2:27.33
7 Quimby, Kelli Hennessey 2:27.50
8 McGee, Danae Stroud 2:28.45
9 Graham, Jill Carnegie 2:30.48
10 Monforton, Haley Lincoln Christia 2:32.56
11 Weant, Kimber Oktaha 2:34.90
12 Murzynsky, Danielle Chisholm 2:35.46
13 Alexander, Ashlan Tonkawa 2:36.00
14 Patchell, Kelby Wynnewood 2:38.71
-- Tillman, Abby Hennessey NT
Girls 1600 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Big Bow, Angela Carnegie 5:21.70
2 Hoar, Coriann Watonga 5:26.43
3 McGee, Danae Stroud 5:30.91
4 Quimby, Kelli Hennessey 5:33.53
5 Bray, Hunter Haworth 5:37.08
6 Ward, Talor Preston 5:42.01
7 Tillman, Abby Hennessey 5:46.22
8 Sanders, Aven Hennessey 5:47.31
9 Monforton, Haley Lincoln Christia 5:54.91
10 Liles, Jennifer Watonga 5:54.96
11 Kirtley, Ali Tonkawa 6:03.71
12 Patchell, Kelby Whs 6:06.78
13 Fuksa, Chloe Chisholm 6:08.00
14 Murzynsky, Danielle Chisholm 6:10.09
15 Garza, Lisa Hobart 6:19.29
Girls 3200 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Quimby, Kelli Hennessey 11:50.32
2 McGee, Danae Stroud 11:56.87
3 Hoar, Coriann Watonga 12:30.40
4 Sanner, Robyn Velma-Alma 12:46.18
5 Tillman, Abby Hennessey 12:46.50
6 Fuksa, Chloe Chisholm 12:46.81
7 Sanders, Aven Hennessey 12:46.87
8 Liles, Jennifer Watonga 13:14.63
9 Spence, Jessica Walters 13:33.65
10 Keith, Breanna Foyil 13:33.90
11 Smith, Joy Stroud 13:40.72
12 Grundy, Chelsey Velma-Alma 13:45.87
13 Hopkins, Brittni Velma-Alma 13:53.24
14 Harris, Amber Newkirk 14:02.49
15 Roberts, Jana Watonga 14:05.93
Girls 100 Meter Hurdles Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Weathers, Haley Luther 16.96q 2
2 Cahill, Shannon Watonga 16.98q 1
3 Christensen, Brooke Watonga 17.17q 1
4 Crabtree, Emily Haworth 17.30q 1
5 Eisenman, Karlea Minco 17.58q 1
6 Pulley, Kaylyn Newkirk 17.66q 1
7 Hau, Becky Hennessey 17.86q 2
8 Prado, Magaly Commerce 17.95q 2
9 Kape, Vanessa Walters 18.05 2
10 Richison, Shelby Pocola 18.05 1
11 Stone, Felicia Wyandotte 18.09 2
12 Shillington, Hannah Davis 18.12 1
13 Pemberton, Aundie Healdton 18.40 2
14 Atchley, Melissa Foyil 18.43 2
15 West, Jennifer Konawa 18.89 2
16 Sheik, Abby Newkirk 19.51 1
Girls 100 Meter Hurdles Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Weathers, Haley Luther 15.45
2 Christensen, Brooke Watonga 15.54
3 Cahill, Shannon Watonga 16.14
4 Crabtree, Emily Haworth 16.39
5 Pulley, Kaylyn Newkirk 16.50
6 Hau, Becky Hennessey 16.88
7 Eisenman, Karlea Minco 16.96
8 Prado, Magaly Commerce 17.01
Girls 300 Meter Hurdles Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cahill, Shannon Watonga 48.03q 2
2 Pulley, Kaylyn Newkirk 48.94q 1
3 Christensen, Brooke Watonga 49.90q 2
4 Seurer, Mary Hinton 50.27q 1
5 Atchley, Melissa Foyil 50.42q 1
6 Pemberton, Aundie Healdton 50.57q 2
7 Prado, Magaly Commerce 51.02q 2
8 Love, Erica Preston 51.38q 2
9 Hau, Becky Hennessey 51.47 2
10 Jones, Megan Stroud 51.62 1
11 Kape, Vanessa Walters 52.43 2
12 West, Jennifer Konawa 52.92 1
13 Boydston, Marti Luther 53.09 1
14 Tigert, Leah Davis 53.12 1
15 Hileman, Sadie Carnegie 53.97 1
-- Cranford, McKenzie Tonkawa FS 2
Girls 300 Meter Hurdles Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Cahill, Shannon Watonga 47.75
2 Pulley, Kaylyn Newkirk 48.89
3 Christensen, Brooke Watonga 49.40
4 Pemberton, Aundie Healdton 49.64
5 Seurer, Mary Hinton 49.71
6 Prado, Magaly Commerce 50.26
7 Atchley, Melissa Foyil 50.75
Girls 4x100 Meter Relay Class 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Watonga High School 50.44q 2
2 Luther Lions 50.56q 1
3 Preston 50.77q 1
4 Hennessey 'H' 51.39q 2
5 Hominy 51.70q 2
6 Tonkawa 51.71q 2
7 Oklahoma Bible Academy 52.21q 2
8 Pawnee 52.30q 1
9 Mounds 52.47 1
10 Hinton 52.84 2
11 Davis 52.93 1
12 Pioneer-Pleasant Vale 53.00 1
13 Caddo 53.06 2
14 Lincoln Christian 'L' 53.17 2
15 Sayre High School 53.23 1
16 Hollis 53.26 1
Girls 4x100 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Watonga High School 50.99
2 Luther Lions 51.01
3 Preston 51.67
4 Hennessey 'H' 51.99
5 Tonkawa 52.54
6 Pawnee 53.10
7 Hominy 53.11
-- Oklahoma Bible Academy DQ 2nd Exchange
Girls 4x200 Meter Relay Class 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Watonga High School 1:46.45q 2
1) Wyatt, Mishunda 2) Janko, Dausha
3) Sawyer, Morgan 4) Wilson, Thia
2 Preston 1:48.18q 1
3 Healdton 1:49.20q 2
1) McGee, Tanisha 2) Pemberton, Aundie
3) Brady, Kadan 4) Wright, Whitney
4 Hennessey 'H' 1:49.75q 1
1) Hau, Becky 2) Harak, Daysha
3) Sanders, Kayla 4) Brinkman, Hallie
5 Pawnee 1:49.78q 2
6 Oklahoma Bible Academy 1:52.40q 2
1) Lauderdale, Lauren 2) Jantz, Morgan
3) Grosz, Laura 4) Miller, Taylor
7 Tonkawa 1:52.83q 1
8 Hollis 1:53.66q 1
1) O'Neal, Jeromnique 2) Watkins, Alesia
3) Crowder, Alexis 4) Means, Jameka
9 Hominy 'B' 1:53.75 1
1) Carnley, Julia 2) Goodpaster, Miranda
3) Graham, Amy 4) Squires, Fancy
10 Davis 1:54.22 2
1) Harrison, Kaitlin 2) Collette, Katie
3) Tigert, Leah 4) Lochridge, Sarah
11 Wyandotte 'W' 1:54.92 2
1) Stone, Felicia 2) Lyons, Alex
3) Staggs, Jessica 4) Oleman, Kayla
12 Chisholm 1:55.28 2
1) Meek, Jaime 2) Pitts, Elisabeth
3) Hammons, Brooke 4) Carroll, Ashlyn
13 Sayre High School 1:55.81 1
1) Mikles, Megan 2) Merrick, Kari
3) Manning, Jackie 4) Harless, Samantha
14 Lincoln Christian 'L' 1:56.84 1
1) Johnson, Courtney 2) Gleason, Kara
3) Barton, Katherine 4) Allen, Evette
15 Depew 1:57.84 2
16 Bray-Doyle 1:58.31 1
1) Gates, Beka 2) Copeland, Shelbi
3) Balthrop, Kendra 4) Justus, Sarah
Girls 4x200 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Watonga High School 1:45.90
2 Preston 1:47.02
3 Hennessey 'H' 1:48.28
4 Healdton 1:50.03
5 Pawnee 1:50.56
6 Tonkawa 1:51.57
7 Oklahoma Bible Academy 1:52.13
8 Hollis 1:54.62
Girls 4x400 Meter Relay Class 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Watonga High School 4:09.77q 2
1) Janko, Dausha 2) Cahill, Shannon
3) Sawyer, Morgan 4) Wilson, Thia
2 Hennessey 'H' 4:12.28q 2
1) Harak, Daysha 2) Sanders, Kayla
3) Shimanek, Evan 4) Lee, Katie
3 Healdton 4:12.76q 2
1) McGee, Tanisha 2) Brady, Kadan
3) Wright, Whitney 4) Wiley, Courtney
4 Tonkawa 4:13.91q 1
5 Lincoln Christian 'L' 4:16.55q 1
1) Troxell, Jade 2) Gleason, Kara
3) Barton, Katherine 4) Patterson, Jessie
6 Newkirk 4:19.28q 2
7 Oklahoma Bible Academy 4:19.75q 1
1) Grosz, Laura 2) Thomas, Hilary
3) Jantz, Morgan 4) Miller, Taylor
8 Chisholm 4:24.14q 2
1) Meek, Jaime 2) Hammons, Brooke
3) Murzynsky, Danielle 4) Carroll, Ashlyn
9 Hinton 4:24.44 1
10 Konawa 4:25.96 2
11 Davis 4:26.54 1
1) Tigert, Leah 2) Lochridge, Sarah
3) Fisher, Keeli 4) Harrison, Kaitlin
12 Hollis 4:29.44 1
1) O'Neal, Jeromnique 2) Stripling, Michaela
3) Crowder, Alexis 4) Means, Jameka
13 Carnegie 4:30.02 1
1) Graham, Jill 2) Gutierrez, Christy
3) Hileman, Sadie 4) Big Bow, Angela
14 Preston 4:33.35 2
15 Pioneer-Pleasant Vale 4:37.22 1
1) Barnes, Shea 2) Innis, Taylor
3) Stinson, Julie 4) Manning, Katie
16 Wyandotte 'W' 4:40.31 2
1) Enyart, Kristen 2) McCloud, Jennifer
3) Stone, Felicia 4) Lyons, Alex
Girls 4x400 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Hennessey 'H' 4:09.53
2 Healdton 4:11.08
3 Watonga High School 4:12.08
4 Tonkawa 4:12.19
5 Lincoln Christian 'L' 4:17.92
6 Oklahoma Bible Academy 4:19.23
7 Newkirk 4:21.44
8 Chisholm 4:24.96
Girls 4x800 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
1 Watonga High School 10:04.46
1) Hoar, Coriann 2) Gribble, Jessica
3) Till, Megan 4) Sawyer, Morgan
2 Hennessey 'H' 10:10.40
1) Quimby, Kelli 2) Tillman, Abby
3) Sanders, Aven 4) Sanders, Kayla
3 Tonkawa 10:18.67
4 Chisholm 10:24.24
1) Hammons, Brooke 2) Fuksa, Chloe
3) Meek, Jaime 4) Murzynsky, Danielle
5 Carnegie 10:31.96
1) Graham, Jill 2) Peralta, Magaly
3) Big Bow, Angela 4) Hileman, Sadie
6 Stroud 10:32.54
7 Newkirk 10:36.26
8 Lincoln Christian 'L' 10:43.07
1) Monforton, Haley 2) Vonlanken, Megan
3) Hilderbrandt, Chelsea 4) Troxell, Jade
9 Wynnewood 10:45.99
1) Carden, Eva 2) Alviar, Abby
3) Berger, Mary 4) Patchell, Kelby
10 Hinton 10:55.62
1) Findley, Chelsea 2)
11 Velma-Alma 11:05.96
1) Sanner, Robyn 2) Hopkins, Brittni
3) Grundy, Chelsey 4) Harman, Kayla
12 Oklahoma Bible Academy 11:15.61
1) Thomas, Hilary 2) Rogers, Natalie
3) Rempe, Marie 4) Ediger, Rachel
13 Haworth 11:17.40
14 Warner 11:25.92
1) Girty, Kelsey 2) Kite, Aimee
3) Lewis, Victoria 4) McBride, Margie
15 Pioneer-Pleasant Vale 11:30.34
1) Burnham, Destinee 2) Stinson, Julie
3) Innis, Taylor 4) Barnes, Shea
16 Walters 11:36.58
1) Ototivo, Tashina 2) Monroe, Kaidee
3) Beare, Rachel 4) Spence, Jessica
Girls High Jump Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Randolph, Allison Chisholm 5-04.00
2 Taylor, Paiton Hulbert 5-02.00
3 Miller, Erika Caddo J5-02.00
4 Wright, Whitney Healdton 5-00.00
5 Patchell, Kelby Whs J5-00.00
5 Manning, Katie Pioneer-Pleasant J5-00.00
5 Love, Erica Preston J5-00.00
-- Fowler, Krystal Watonga 4-10.00
-- Kortemeier, Kelli Minco NH
-- Mason, Julia Fairview NH
-- Hammons, Brooke Chisholm NH
-- Kolar, Kayleen Luther NH
-- Green, Amber Hennessey NH
-- Oleman, Kayla Wyandotte NH
-- Gladden, Melanie Konawa NH
-- Hurst, Katie Tonkawa NH
-- Byrd, Haley Lincoln Christia NH
-- Dry, Jessica Afton NH
-- Tatum, Kaitlyn Lincoln Christia NH
Girls Pole Vault Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Shimanek, Evan Hennessey 11-01.00
2 Harak, Daysha Hennessey 9-00.00
3 Riechle, Courtney Pioneer-Pleasant 8-06.00
4 Brinkman, Hallie Hennessey 8-00.00
5 Melton, Kelsey Stroud J8-00.00
6 Johnson, Kylie Woodland 7-06.00
7 McCowell, Diamond Newkirk J7-06.00
8 McLemore, Kylie Hinton J7-06.00
9 Langley, Mary JO Hinton 7-00.00
9 Cook, Kaylie Tonkawa 7-00.00
11 Thompson, Jaylea Davis 6-00.00
11 Collette, Katie Davis 6-00.00
11 Cook, Amanda Tonkawa 6-00.00
-- Fishgrab, Kaitlyn Bray-Doyle NH
-- Owens, Kami CR2B NH
-- Goerke, Amber Watonga NH
-- Johnson, Courtney Lincoln Christia NH
-- Allen, Evette Lincoln Christia NH
-- Gard, Merissa Fairview NH
Girls Long Jump Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Weathers, Haley Luther 17-00.75
2 Wright, Whitney Healdton 16-08.75
3 Marshall, Ashley Mounds 15-09.75
4 Richison, Shelby Pocola 15-07.00
5 Boydston, Marti Luther J15-07.00
6 Carroll, Ashlyn Chisholm 15-06.50
7 Mason, Julia Fairview J15-06.50
8 Burns, Christine Geary 15-06.00
-- Carnley, Julia Hominy ND
-- Kortemeier, Kelli Minco ND
-- Bynum, Brittney Pawnee ND
-- Monroe, Kaidee Walters ND
-- Williams, Vashti Wright City ND
-- Brown, Tiffany Stroud ND
-- Staggs, Abigale Wyandotte ND
-- Graham, Amy Hominy ND
-- Shillington, Hannah Davis ND
Girls Shot Put Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sharpe, Amena Howe 36-10.00
2 Smith, Kera Gore 36-09.75
3 Zoschak, Jamie Hinton 35-04.25
4 Barker, Christa Central Sallisaw 34-04.75
5 Kelley, Britny Luther 33-02.25
6 Birch, Casha Davis 33-02.00
7 Beaver, Tande Hulbert 33-01.75
8 Collins, Cheyenne Pioneer-Pleasant 31-07.75
-- Heath, Tomaro Wynnewood ND
-- Fast, Kori Fairview ND
-- Love, Erica Preston ND
-- Bell, Lacey Stroud ND
-- Hawkins, Amberly Wright City ND
-- Fox, Morgan Davis ND
-- Caylor, Brandi Velma-Alma ND
-- Gipson, Cassie Pawnee ND
Girls Discus Throw Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Kera Gore 122-00.50
2 Thompson, Micah Velma-Alma 112-03
3 Fox, Morgan Davis 105-04
4 Barker, Christa Central Sallisaw 102-06
5 Bufford, Tosha Crescent 99-09
6 Brown, Makenzie Savanna J99-09
7 Schieber, Megan Newkirk 99-00
8 Bergman, Cheyenne Newkirk 97-03
-- Duggan, Marie Quapaw ND
-- Faris, Breanna Watonga ND
-- Collins, Cheyenne Pioneer-Pleasant ND
-- Tivis, Hillary Velma-Alma ND
-- Weaver, Lyndsay Hennessey ND
-- Birch, Casha Davis ND
-- Gebhart, Bekky Fairland ND
-- Qualls, Dena Gore ND
Boys 100 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Fields, A.J. Haworth 11.67q 1
2 Cochran, Cayden Cashion 11.81q 2
3 Walker, Dom Luther 11.83q 2
4 Knapp, Blain Davis 11.87q 1
5 Korb, T.J. Afton 11.94q 2
6 Barr, Chandler Minco 11.95q 1
7 Garrett, Krevon Crooked Oak 11.97q 1
8 Graham, Stephen Wewoka 12.00q 2
9 Long, Johnny Pioneer-Pleasant 12.03 1
10 Turley, Tye Afton 12.07 2
11 Mills, Tyler Stratford 12.11 1
12 Williams, Kelly Wewoka 12.12 1
13 Nowlin, Ryan Quapaw 12.27 2
14 Dennis, Dillon Velma-Alma 12.30 2
15 Hawkins, Dalton Warner 12.43 2
Boys 100 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Cochran, Cayden Cashion 11.79
2 Walker, Dom Luther 11.87 11.862
3 Korb, T.J. Afton 11.87 11.870
4 Barr, Chandler Minco 11.92
5 Fields, A.J. Haworth 11.93
6 Graham, Stephen Wewoka 11.94
7 Knapp, Blain Davis 12.16
8 Garrett, Krevon Crooked Oak 12.20
Boys 200 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cochran, Cayden Cashion 23.28q 1
2 Walker, Dom Luther 23.31q 1
3 Nowlin, Ryan Quapaw 23.75q 1
4 Smith, Tevin Hobart 23.76q 1
5 Graham, Stephen Wewoka 23.87q 2
6 Korb, T.J. Afton 23.99q 1
7 Barnes, Zach Commerce 24.06q 2
8 Harris, Dee Watonga 24.09q 1
9 Brown, TY Tonkawa 24.32 2
10 Lindsey, Russell Hollis 24.35 1
11 Love, Jake Tonkawa 24.36 2
12 Hopkins, Colton Hinton 24.47 2
13 Mills, Tyler Stratford 24.55 1
14 Smith, Tyler Velma-Alma 24.56 2
15 Oglesby, Hunter Hinton 24.88 2
16 Hawkins, Dalton Warner 25.06 2
Boys 200 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Graham, Stephen Wewoka 23.41
2 Cochran, Cayden Cashion 23.43
3 Walker, Dom Luther 23.64
4 Korb, T.J. Afton 23.67
5 Smith, Tevin Hobart 23.74
6 Nowlin, Ryan Quapaw 24.19
7 Barnes, Zach Commerce 24.29
8 Harris, Dee Watonga 24.59
Boys 400 Meter Dash Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bish, Travis Hobart 49.99q 2
2 Byrd, Rah'Man Hollis 52.01q 1
3 Johnson, Da'Ron Watonga 52.02q 2
4 Nault, Daniel Chisholm 52.42q 2
5 Furguson, Shae Hobart 52.51q 1
6 Chandler, Justin Drumright 53.20q 1
7 Mathews, Sam Velma-Alma 53.60q 2
8 Stambaugh, Matt Pioneer-Pleasant 53.66q 2
9 Aguirre, Ben Hennessey 53.86 1
10 Lindsey, Dylan Tonkawa 54.03 1
11 Randall, Dane Hinton 54.87 2
12 Privett, Zach Hobart 55.32 1
Boys 400 Meter Dash Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Bish, Travis Hobart 49.91
2 Johnson, Da'Ron Watonga 51.24
3 Stambaugh, Matt Pioneer-Pleasant 51.51
4 Furguson, Shae Hobart 51.68
5 Byrd, Rah'Man Hollis 51.77
6 Nault, Daniel Chisholm 52.37
7 Chandler, Justin Drumright 52.94
8 Mathews, Sam Velma-Alma 53.95
Boys 800 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bish, Travis Hobart 1:57.79
2 Langston, Tyler Tonkawa 2:00.09
3 Zelnicek, Grant Hennessey 2:00.26
4 Byrd, Rah'Man Hollis 2:00.32
5 Martin, Dakota Chisholm 2:01.28
6 Richards, Blaine Hobart 2:01.31
7 Reese, Josh Tonkawa 2:03.05
8 Smith, Kyle Tonkawa 2:03.71
9 Cannon, Sam OBA 2:04.90
10 Hansen, Tanner Hinton 2:06.77
11 Mathews, Sam Velma-Alma 2:09.53
12 Wilson, Steven Hollis 2:10.02
13 Dunagan, Garrett Pioneer-Pleasant 2:11.66
14 Pennock, Shane Stroud 2:12.04
15 Simmons, Shawn Hominy 2:15.45
16 Anderson, Spencer Fairland 2:15.87
Boys 1600 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eidson, Cale Calera 4:34.24
2 Reese, Josh Tonkawa 4:35.22
3 Hampton, Nigel Watonga 4:37.31
4 Sturgell, Brandon Dibble 4:39.54
5 Hime, Brock Woodland 4:39.92
6 Dunagan, Garrett Pioneer-Pleasant 4:40.25
7 Cannon, Sam OBA 4:40.47
8 Koehn, Shaun OBA 4:44.97
9 Rodgers, Thomas Newkirk 4:50.67
10 Eggar, Ethan Watonga 4:51.60
11 Pennock, Shane Stroud 4:53.97
12 Seckletstewa, Anthony Carnegie 4:54.91
13 Whitson, Nathan OBA 4:55.64
14 Zelnicek, Grant Hennessey 5:03.92
15 Mitchell, Blake Walters 5:05.59
16 Markes, Ryan Afton 5:13.24
Boys 3200 Meter Run Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Reese, Josh Tonkawa 10:06.54
2 Eidson, Cale Calera 10:08.50
3 Hampton, Nigel Watonga 10:20.96
4 Koehn, Shaun OBA 10:29.32
5 Sturgell, Brandon Dibble 10:36.21
6 Rodgers, Thomas Newkirk 10:54.43
7 Middleton, Ron Savanna 10:56.63
8 Whitson, Nathan OBA 11:00.07
9 Karpe, Lance Walters 11:16.63
10 Alberson, Jordan Stratford 11:21.23
11 Mitchell, Blake Walters 11:30.59
12 Cunningham, Cody Lincoln Christia 11:55.78
13 Pennock, Shane Stroud 12:09.24
14 Pfenning, Nick Hobart 12:09.95
15 Anderson, Gunner Fairland 12:47.17
-- Hime, Brock Woodland DNF
Boys 110 Meter Hurdles Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Heisler, Cameron Pawnee 16.11q 2
2 Pease, Colton Woodland 16.15q 2
3 Reese, Bart Fairview 16.35q 1
4 Miller, Richard Stroud 16.44q 1
5 McKeown, Alex Tonkawa 16.76q 2
6 Ben, Michael Woodland 16.80q 2
7 Douglas, Justin Davis 17.05q 1
8 Deal, Colby Hinton 17.36q 1
9 Johnson, Steven Hollis 17.54 1
10 Patterson, Jordan Quapaw 17.75 2
11 Schafer, Lance Caddo 17.86 1
12 Seurer, Doug Hinton 18.06 2
13 Nowlin, Ryan Quapaw 18.28 1
14 Boeckman, Cameron Fairview 18.93 2
15 Woulard, Carl Watonga 19.35 1
16 Webb, Tane Hollis 19.96 2
Boys 110 Meter Hurdles Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Heisler, Cameron Pawnee 14.86
2 Miller, Richard Stroud 15.14
3 Reese, Bart Fairview 15.39
4 McKeown, Alex Tonkawa 15.67
5 Douglas, Justin Davis 15.71
6 Ben, Michael Woodland 15.93
7 Deal, Colby Hinton 16.65
8 Pease, Colton Woodland 18.58
Boys 300 Meter Hurdles Class 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Valderas, Daniel Snyder 39.30q 2
2 Fast, Blake Fairview 41.85q 2
3 Nowlin, Ryan Quapaw 42.07q 1
4 McKeown, Alex Tonkawa 42.18q 2
5 Heisler, Cameron Pawnee 42.27q 1
6 Ellis, Colby Tonkawa 42.68q 1
7 Goss, Taylon Hobart 42.72q 2
8 Williams, Kris Luther 43.10q 1
9 Miller, Richard Stroud 43.30 2
10 Metcalf, Keegan Hobart 43.88 1
11 Deal, Colby Hinton 43.94 2
12 Schafer, Lance Caddo 44.45 1
13 Pease, Colton Woodland 44.51 1
14 Patterson, Jordan Quapaw 46.22 2
15 Williamson, Cory Geary 48.57 2
Boys 300 Meter Hurdles Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Valderas, Daniel Snyder 39.44
2 Fast, Blake Fairview 41.29
3 Heisler, Cameron Pawnee 41.66
4 Nowlin, Ryan Quapaw 42.36
5 McKeown, Alex Tonkawa 42.38
6 Ellis, Colby Tonkawa 42.53
7 Goss, Taylon Hobart 43.37
8 Williams, Kris Luther 43.51
Boys 4x100 Meter Relay Class 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hobart 44.21q 2
2 Fairview 44.63q 1
3 Luther Lions 44.69q 2
4 Watonga High School 44.71q 2
5 Tonkawa 44.93q 1
6 Afton 'B' 45.09q 1
7 Wewoka 45.26q 1
8 Davis 45.28q 2
9 Hinton 45.31 2
10 Hollis 45.32 2
11 Hominy 'D' 45.50 1
12 Chisholm 45.82 1
13 Crooked Oak 46.02 2
14 Haworth 46.35 2
15 Pioneer-Pleasant Vale 46.62 1
16 Commerce 'C' 46.93 1
Boys 4x100 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Fairview 44.68
2 Watonga High School 44.76
3 Hobart 44.98
4 Tonkawa 45.22
5 Davis 45.26
6 Afton 'B' 45.47
-- Luther Lions DQ
Boys 4x400 Meter Relay Class 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hobart 3:25.69q 2
1) Bish, Travis 2) Metcalf, Keegan
3) Richards, Blaine 4) Smith, Tevin
2 Tonkawa 3:32.23q 2
3 Watonga High School 3:33.45q 1
1) Hayes, Donnell 2) Harris, Dee
3) Hampton, Nigel 4) Johnson, Da'Ron
4 Hollis 3:34.21q 1
1) Byrd, Rah'Man 2) Johnson, Andrew
3) Johnson, Steven 4) Lindsey, Russell
5 Lincoln Christian 'L' 3:34.21q 2
1) Lawwill, Matt 2) Cruz, Nathan
3) Wilson, Roman 4) Lopez, David
6 Chisholm 3:34.38q 2
1) Barney, Will 2) Carroll, Tyler
3) Martin, Dakota 4) Nault, Daniel
7 Hennessey 'H' 3:36.67q 1
1) Weaver, Caleb 2) Pena, Orlando
3) Aguirre, Ben 4) Babb, Dillon
8 Hinton 3:37.29q 2
9 Pioneer-Pleasant Vale 3:38.04 1
1) Long, Johnny 2) Bowman, Dakota
3) Collins, Austin 4) Stambaugh, Matt
10 Carnegie 3:42.52 2
1) Berryhill, Randy 2) Koomsa, Jeremy
3) Granado, Jacob 4) Bailey, John
11 Velma-Alma 3:42.98 1
1) Mathews, Sam 2) Morgan, Dillon
3) Dennis, Dillon 4) Smith, Tyler
12 Fairview 3:45.43 1
1) wheeler, lonnie 2) Fast, Blake
3) Reese, Bart 4) Classen, Zoey
13 Hominy 'B' 3:47.11 1
1) Jones, Jerrad 2) Fairweather, Chase
3) Jones, Jordan 4) Simmons, Shawn
14 Konawa 3:50.00 2
15 Caddo 3:50.87 1
1) Draegon, Soeren 2) Schafer, Lance
3) Cortes, Jose 4) Miller, Ty
Boys 4x400 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Hobart 3:25.50
2 Tonkawa 3:31.71
3 Hollis 3:31.93
4 Lincoln Christian 'L' 3:32.22
5 Chisholm 3:33.14
6 Watonga High School 3:33.50
7 Hinton 3:33.99
8 Hennessey 'H' 3:37.11
Boys 4x800 Meter Relay Class 2A
================================================================
School Finals
================================================================
1 Hobart 8:17.07
1) Bish, Travis 2) Metcalf, Keegan
3) Richards, Blaine 4) Fite, Jeremy
2 Tonkawa 8:27.42
3 Pioneer-Pleasant Vale 8:28.52
1) Camerena, Eric 2) Dunagan, Garrett
3) Stambaugh, Matt 4) Bowman, Dakota
4 Hennessey 'H' 8:35.75
1) Weaver, Caleb 2) Pena, Orlando
3) Zelnicek, Grant 4) Griffin, Zach
5 Watonga High School 8:36.95
1) Hampton, Nigel 2) Youngbear, Adam
3) Eggar, Ethan 4) Johnson, Da'Ron
6 Hinton 8:38.16
7 Oklahoma Bible Academy 8:39.03
1) Whitson, Nathan 2) Lostlen, Britain
3) Koehn, Shaun 4) Cannon, Sam
8 Lincoln Christian 'L' 8:42.77
1) Lawwill, Matt 2) Cruz, Nathan
3) Crenshaw, Sam 4) Lopez, David
9 Hollis 8:44.31
1) Byrd, Rah'Man 2) Valesquez, Alex
3) Wilson, Steven 4) Gonzales, Ray
10 Chisholm 8:50.63
1) Simmons, Trevon 2) Carroll, Tyler
3) Martin, Dakota 4) Barney, Will
11 Fairview 8:59.38
1) Judd, Trey 2) Coppock, Ryan
3) wheeler, lonnie 4) Quimby, Jeremy
12 Carnegie 9:08.80
1) Bailey, John 2) Seckletstewa, Anthony
3) Koomsa, Jeremy 4) Berryhill, Randy
13 Wyandotte 'W' 9:11.88
1) Merriman, Johnny 2) Alday, Kodie
3) Jacobbarger, Austin 4) Buckallew, Tyler
14 Caddo 9:12.53
1) Draegon, Soeren 2) Stonebarger, Jay
3) Cortes, Jose 4) Schafer, Lance
15 Walters 9:34.84
1) Mitchell, Blake 2) Karpe, Lance
3) Day, Nic 4) Holland, Conner
16 Haworth 9:56.01
Boys High Jump Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jenkins, Garrett Healdton 6-06.00
2 Drosche, Jesse Fairland 6-04.00
3 Hood, TY Hinton 6-00.00
4 Howard, Dylan Stroud J6-00.00
5 Martin, Dakota Chisholm J6-00.00
6 Wilcox, Bradley Hominy J6-00.00
6 Padgett, Donovan Luther J6-00.00
-- Walton, Jordan Wyandotte NH
-- Locust, Kyle Gore NH
-- Scott, Slade Minco NH
-- Fowler, Nick Watonga NH
-- Coppock, Ryan Fairview NH
-- Barr, Chandler Minco NH
-- Weber, Cole Davis NH
-- Moody, Bobby Calera NH
-- Campbell, Karl Hobart NH
-- Killman, Levi Stroud NH
-- Furguson, Shae Hobart NH
-- Alexander, Cole Wayne NH
-- Pospisil, Dillon Hennessey NH
-- Benitez, Billy Healdton NH
-- Sales, Shashonee Empire NH
Boys Pole Vault Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Morgan, Dillon Velma-Alma 13-06.00
2 Nance, Ethan Fairview 12-00.00
3 Smith, Kyle Tonkawa J12-00.00
4 Kennedy, Spin Woodland J12-00.00
5 Cowan, Clayton Watonga J12-00.00
6 Hartfield, Trevon Watonga 11-06.00
7 Zinn, Tayler Tonkawa J11-00.00
8 Campbell, Brandon Hobart J10-06.00
9 Aguirre, Ben Hennessey J11-06.00
10 Weaver, Caleb Hennessey J10-06.00
11 Butler, Josh Bray-Doyle 9-00.00
11 Olson, Gus OBA 9-00.00
11 Pfenning, Nick Hobart 9-00.00
-- Reese, Regan Tonkawa NH
-- Johnson, T.J. Stroud NH
-- Jackson, Harrison OBA NH
-- Martinez, Eddie Luther NH
Boys Long Jump Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Valderas, Daniel Snyder 21-00.75
2 Barr, Chandler Minco 20-04.25
3 Barrett, Josh Wayne 20-01.00
4 Classen, Zoey Fairview 19-06.00
5 Dennis, Dillon Velma-Alma 19-01.50
6 Ellis, Colby Tonkawa 18-08.50
7 Barnes, Zach Commerce 18-08.25
8 Zinn, Tayler Tonkawa 18-06.75
9 Scroggins, Delante Sayre 18-06.50
10 Bear, Tate Pawnee 18-05.75
11 Goodeagle, Ben Woodland 18-05.00
12 Loftiss, Jacob Burns Flat 18-03.75
13 Campbell, Karl Hobart 18-02.50
14 Merriman, Johnny Wyandotte 17-05.00
15 Stucks, Keegan Snyder 17-02.50
-- Burton, Rodney Luther ND
-- Johnson, Andrew Hollis ND
Boys Shot Put Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Blake, Kenneth Davis 48-02.25
2 Myers, Barton Hominy 46-03.00
3 Free, Shawn Afton 45-06.75
4 Shriner, Josh OBA 43-08.50
5 Mooers, Richard OBA 42-00.00
6 Lewandowski, Seth Lincoln Christia 41-08.75
7 Sanders, Jauston Hollis 41-00.50
8 McDonald, Brad Drumright 40-03.25
-- Stephens, Jacob Fairview ND
-- Eaton, Blake Cashion ND
-- Piearcy, Tanner Hominy ND
-- Narcomey, William Konawa ND
-- Lampkin, Kale Davis ND
-- Jolley, Taylor Stroud ND
-- Roberson, Romas Hollis ND
-- Pruitt, Bryson Davis ND
Boys Discus Throw Class 2A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rankin, Jacob Velma-Alma 134-02
2 Blake, Kenneth Davis 133-05
3 Stephens, Jacob Fairview 133-04
4 Smith, Mark Tonkawa 132-09
5 Brigance, James Talihina 132-07
6 Roberson, Romas Hollis 126-06
7 Bryant, Bronc Watonga 126-04
8 Jones, Gabe Stroud 126-00
9 O'Dell, Kelly Konawa 121-01
-- Lewandowski, Seth Lincoln Christia ND
-- Parker, Matthew Woodland ND
-- Shriner, Josh OBA ND
-- Sinnett, Caylon Stratford ND
-- Simpson, Kramer Tonkawa ND
-- Patocka, Austin Hennessey ND
-- Tillman, Jarrod Davis ND
Women - Class 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Watonga High School 126 2) Hennessey 97
3) Healdton 58 4) Preston 56
5) Luther Lions 40 6) Wewoka 34
7) Tonkawa 30 8) Chisholm 20
9) Gore 18 9) Stroud 18
11) Carnegie 14 11) Lincoln Christian 14
13) Newkirk 12 13) Velma-Alma 12
13) Haworth 12 16) Howe 10
17) Central Sallisaw 8 17) Hulbert 8
17) Hinton 8 17) Pioneer-Pleasant Vale 8
21) Pawnee 7 21) Davis 7
23) Wyandotte 6 23) Mounds 6
23) Pocola 6 23) Caddo 6
27) Crescent 2 27) Oklahoma Bible Academy 2
29) Savanna 1 29) Commerce 1
29) Wright City 1 29) Hollis 1
29) Woodland 1 29) Wynnewood 1
Men - Class 2A - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Tonkawa 84 2) Hobart 79
3) Fairview 52 4) Watonga High School 45
5) Davis 24 6) Velma-Alma 22
7) Snyder 20 8) Hollis 19
8) Pioneer-Pleasant Vale 19 10) Calera 18
10) Afton 18 10) Cashion 18
13) Pawnee 16 14) Luther Lions 14.50
15) Hennessey 14 16) Stroud 12
16) Minco Bulldogs 12 18) Wewoka 11
19) Oklahoma Bible Academy 10 19) Healdton 10
21) Lincoln Christian 9 21) Chisholm 9
23) Hominy 8.50 24) Fairland 8
24) Hinton 8 26) Woodland 7
27) Dibble 6 27) Wayne 6
29) Quapaw 5 30) Talihina 2
30) Haworth 2 32) Newkirk 1