boys results
5k run varsity a
PLACE PLACE BIB ATHLETE AGE GR TEAM PL AVG/KM TIME
1 1 2155 Nathan Lauritsen 12 BARTLESVILLE 1 3:13.86 16:09.32
2 2 2458 Bryce Merriman 12 MAIZE SOUTH HIGH SCH 1 3:16.54 16:22.71
3 3 2504 Ansel Pendley-griffin 12 NORMAN 1 3:17.91 16:29.58
4 4 2157 James Martinez 12 BARTLESVILLE 2 3:18.04 16:30.24
5 5 2282 Steven Clark 11 DEER CREEK (EDMOND) 1 3:19.22 16:36.13
6 6 2503 Tyner Moring 12 NORMAN 2 3:19.50 16:37.51
7 7 2654 Johan Juarez 10 WESTMOORE 1 3:20.01 16:40.09
8 8 2292 Jackson Wedge 12 DEER CREEK (EDMOND) 2 3:20.56 16:42.83
9 9 2479 Cameron Mills 12 MUSTANG 1 3:23.14 16:55.73
10 10 2457 Britte Magnuson 11 MAIZE SOUTH HIGH SCH 2 3:23.84 16:59.20
11 11 2291 Drake Wagner 10 DEER CREEK (EDMOND) 3 3:24.58 17:02.91
12 12 2480 Gabe Simonsen 9 MUSTANG 2 3:24.79 17:03.98
13 13 2288 Jack Reed 10 DEER CREEK (EDMOND) 4 3:26.09 17:10.49
14 14 2518 Kalen Sixkiller 11 NORMAN NORTH 1 3:26.80 17:14.03
15 15 2360 Jose Aguilar 12 EDMOND SANTA FE 1 3:27.20 17:16.02
16 16 2153 Spencer Hales 10 BARTLESVILLE 3 3:27.46 17:17.33
17 17 2461 Dane Wedge 12 MAIZE SOUTH HIGH SCH 3 3:27.65 17:18.29
18 18 2652 Hunter Hart 11 WESTMOORE 2 3:28.02 17:20.10
19 19 2478 Parker Huckabay 11 MUSTANG 3 3:28.71 17:23.59
20 20 2154 Reese Hammon 12 BARTLESVILLE 4 3:28.97 17:24.89
21 21 2502 David Martinez 12 NORMAN 3 3:29.08 17:25.43
22 22 2152 Caleb Eiden 11 BARTLESVILLE 5 3:29.43 17:27.16
23 23 2505 Isaac Trachtenberg 12 NORMAN 4 3:29.93 17:29.66
24 24 2577 Mark Medina 12 SAPULPA HIGH SCHOOL 1 3:30.67 17:33.39
25 25 2351 Zander Rossiter 12 EDMOND NORTH 1 3:30.72 17:33.60
26 26 2624 Jose Cardenas 12 US GRANT 1 3:31.91 17:39.55
27 27 2595 Luke Evans 10 SOUTHMOORE 1 3:31.98 17:39.92
28 28 2515 Moises Ortega 11 NORMAN NORTH 2 3:32.53 17:42.69
29 29 2476 Kaleb Brooks 10 MUSTANG 4 3:33.28 17:46.43
30 30 2585 Brice Koons 12 SHAWNEE 1 3:33.60 17:48.02
31 31 2156 Tyler Linthacum 11 BARTLESVILLE 6 3:33.79 17:48.95
32 32 2183 Carlos Frayre 12 CAPITOL HILL 1 3:34.20 17:51.03
33 33 2293 Hayden Wolfe 9 DEER CREEK (EDMOND) 5 3:34.39 17:51.99
34 34 2289 Samuel Rochford 12 DEER CREEK (EDMOND) 6 3:34.75 17:53.78
35 35 2517 Kyle Simmons 11 NORMAN NORTH 3 3:35.03 17:55.19
36 36 2499 Colin Berryhill 10 NORMAN 5 3:35.11 17:55.55
37 37 2584 Kyle Henry 10 SHAWNEE 2 3:35.33 17:56.66
38 38 2586 Clifford Littleton 11 SHAWNEE 3 3:35.78 17:58.90
39 39 2346 Tyler Goza 9 EDMOND NORTH 2 3:35.86 17:59.32
40 40 2366 Max Wheeler 10 EDMOND SANTA FE 2 3:36.08 18:00.42
41 41 2456 Luke Jennings 11 MAIZE SOUTH HIGH SCH 4 3:36.17 18:00.85
42 42 2352 Christian Van Curen 12 EDMOND NORTH 3 3:36.60 18:03.02
43 43 2579 Jordan Tuttle 12 SAPULPA HIGH SCHOOL 2 3:36.67 18:03.36
44 44 2658 Skyler Taylor 12 WESTMOORE 3 3:37.15 18:05.77
45 45 2500 Breyden Boyd 10 NORMAN 6 3:37.20 18:06.02
46 46 2227 William Ward 12 CHOCTAW 1 3:37.51 18:07.58
47 47 2501 Ayden Wilson 9 NORMAN 7 3:37.73 18:08.68
48 48 2347 Will Hentges 12 EDMOND NORTH 4 3:38.37 18:11.89
49 49 2459 Jayce Meyer 10 MAIZE SOUTH HIGH SCH 5 3:38.49 18:12.45
50 50 2477 Antonio Cervantes 11 MUSTANG 5 3:38.90 18:14.54
51 51 2399 Austin Hisey 11 ENID 1 3:39.01 18:15.08
52 52 2653 Matthew Jackson 11 WESTMOORE 4 3:39.05 18:15.25
53 53 2481 Brendan Robeaux 9 MUSTANG 6 3:39.38 18:16.91
54 54 2460 Trey Rios 10 MAIZE SOUTH HIGH SCH 6 3:39.65 18:18.26
55 55 2345 Michael Galiga 11 EDMOND NORTH 5 3:39.84 18:19.24
56 56 2190 Adrian Jaramillo 10 CAPITOL HILL 2 3:40.44 18:22.20
57 57 2333 Noah Plum 10 EDMOND MEMORIAL 1 3:41.02 18:25.11
58 58 2150 Asher Childress 9 BARTLESVILLE 7 3:41.05 18:25.29
59 59 2514 T.j. Guess 11 NORMAN NORTH 4 3:41.19 18:25.97
60 60 2657 Phillip Semien 10 WESTMOORE 5 3:42.13 18:30.66
61 61 2455 Elijah Clark 9 MAIZE SOUTH HIGH SCH 7 3:42.28 18:31.44
62 62 2290 Michael Schlotthauer 12 DEER CREEK (EDMOND) 7 3:42.33 18:31.66
63 63 2344 Jacob Friesen 11 EDMOND NORTH 6 3:42.62 18:33.11
64 64 2334 Blake Rice 10 EDMOND MEMORIAL 2 3:42.80 18:34.00
65 65 2582 Jacob Cahall 11 SHAWNEE 4 3:43.14 18:35.73
66 66 2191 Daniel Lopez 10 CAPITOL HILL 3 3:43.18 18:35.93
67 67 2516 Gideon Robertson 12 NORMAN NORTH 5 3:43.61 18:38.05
68 68 2575 Caiden Henderson 10 SAPULPA HIGH SCHOOL 3 3:44.48 18:42.44
69 69 2226 Max Posada 10 CHOCTAW 2 3:44.95 18:44.76
70 70 2656 Cooper Rogers 12 WESTMOORE 6 3:45.04 18:45.22
71 71 2349 Brenner Little 9 EDMOND NORTH 7 3:45.52 18:47.61
72 72 2397 Kyler Clark 11 ENID 2 3:45.80 18:49.02
73 73 2336 Austin Young 12 EDMOND MEMORIAL 3 3:45.91 18:49.56
74 74 2573 Coleman Dillahunty 12 SAPULPA HIGH SCHOOL 4 3:46.39 18:51.99
75 75 2626 Andrew Lopez 9 US GRANT 2 3:46.82 18:54.12
76 76 2222 Gavin Dunn 12 CHOCTAW 3 3:46.91 18:54.55
77 77 2655 Dajon Luper 12 WESTMOORE 7 3:47.01 18:55.07
78 78 2331 Andrew Cordova 9 EDMOND MEMORIAL 4 3:47.26 18:56.33
79 79 2482 Benji Vanaken 11 MUSTANG 7 3:47.42 18:57.10
80 80 2630 Ajay Short 9 US GRANT 3 3:47.67 18:58.37
81 81 2400 Trigg Randall 11 ENID 3 3:48.83 19:04.18
82 82 2221 Matthew Degaston 11 CHOCTAW 4 3:49.02 19:05.11
83 83 2401 Philip Starr 12 ENID 4 3:49.60 19:08.00
84 84 2601 Wade Petering 11 SOUTHMOORE 2 3:50.12 19:10.64
85 85 2581 Buddy Cahall 12 SHAWNEE 5 3:50.20 19:11.00
86 86 2587 David Skinner-mcafee 10 SHAWNEE 6 3:50.30 19:11.52
87 87 2627 Marco Mendoza 12 US GRANT 4 3:50.59 19:12.95
88 88 2330 Drake Bass 10 EDMOND MEMORIAL 5 3:50.70 19:13.51
89 89 2361 Luke Dixon 9 EDMOND SANTA FE 3 3:50.95 19:14.79
90 90 2583 Clay Dominy 12 SHAWNEE 7 3:51.99 19:19.96
91 91 2335 Connor Snell 10 EDMOND MEMORIAL 6 3:53.60 19:28.04
92 92 2513 Julius Aber 10 NORMAN NORTH 6 3:53.77 19:28.88
93 93 2196 Christian Plascencia 12 CAPITOL HILL 4 3:54.34 19:31.71
94 94 2519 Jason Warrick 12 NORMAN NORTH 7 3:54.51 19:32.55
95 95 2362 Scott Lancaster 10 EDMOND SANTA FE 4 3:54.68 19:33.42
96 96 2598 Matthew Kletke 9 SOUTHMOORE 3 3:54.88 19:34.42
97 97 2466 Michael Mitchell 11 MIDWEST CITY 1 3:56.59 19:42.99
98 98 2225 Maverick Phillips 12 CHOCTAW 5 3:57.22 19:46.14
99 99 2365 Jace Taggart 11 EDMOND SANTA FE 5 3:58.10 19:50.53
100 100 2332 Jaedyn Knox 11 EDMOND MEMORIAL 7 3:58.31 19:51.55
101 101 2468 Wiley Warner 11 MIDWEST CITY 2 3:58.36 19:51.83
102 102 2528 Korbin Cunningham 12 PCN-PUTNAM CITY NORT 1 3:59.41 19:57.08
103 103 2628 Juan Robles 10 US GRANT 5 3:59.59 19:57.95
104 104 2465 Aidan Foreman 9 MIDWEST CITY 3 3:59.70 19:58.51
105 105 2187 Julian Gonzalez 10 CAPITOL HILL 5 3:59.87 19:59.39
106 106 2182 Edgar Cardenas 12 CAPITOL HILL 6 4:00.76 20:03.80
107 107 2223 Cole Kilcrease 12 CHOCTAW 6 4:02.02 20:10.13
108 108 2580 Preston Underwood 12 SAPULPA HIGH SCHOOL 5 4:02.38 20:11.90
109 109 2625 Valentin Cervantes 10 US GRANT 6 4:03.12 20:15.64
110 110 2364 Luke Stevens 9 EDMOND SANTA FE 6 4:03.29 20:16.45
111 111 2600 Kevin Nguyen 10 SOUTHMOORE 4 4:04.10 20:20.53
112 112 2464 Ethan Fogarty 11 MIDWEST CITY 4 4:04.98 20:24.92
113 113 2199 Juan Vazquez 10 CAPITOL HILL 7 4:05.21 20:26.09
114 114 2532 Evan Verdugo 11 PCN-PUTNAM CITY NORT 2 4:05.37 20:26.89
115 115 2402 Noah Voth 9 ENID 5 4:05.73 20:28.67
116 116 2467 Marcus Simmons 11 MIDWEST CITY 5 4:06.52 20:32.62
117 117 2597 Joel Haynes 9 SOUTHMOORE 5 4:07.46 20:37.34
118 2169 Dillon Callaway 9 BIXBY HIGH SCHOOL 1 4:07.51 20:37.57
119 118 2574 Gunner Fisher 10 SAPULPA HIGH SCHOOL 6 4:08.09 20:40.47
120 119 2224 Cain Menard 12 CHOCTAW 7 4:10.09 20:50.45
121 120 2596 Noah Greene 10 SOUTHMOORE 6 4:10.49 20:52.48
122 121 2599 Ian Mckenzie 12 SOUTHMOORE 7 4:12.09 21:00.45
123 122 2533 Shane Wilson 11 PCN-PUTNAM CITY NORT 3 4:14.14 21:10.71
124 123 2529 Brayden Mccoy 11 PCN-PUTNAM CITY NORT 4 4:15.57 21:17.85
125 124 2527 Gavin Omohundro 10 PCN-PUTNAM CITY NORT 5 4:16.91 21:24.58
126 125 2576 Evan Linfoot 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 7 4:20.98 21:44.92
127 126 2396 Issac Ylito 10 ENID 6 4:21.59 21:47.98
128 127 2629 Gabriel Rodriguez 11 US GRANT 7 4:25.41 22:07.09
129 128 2530 Biak Cung 11 PCN-PUTNAM CITY NORT 6 4:38.17 23:10.89
130 129 2398 Dominic Denny 12 ENID 7 4:38.38 23:11.91
131 2172 Bryan Sellers 12 BIXBY HIGH SCHOOL 2 4:45.79 23:48.96
boys results
5k run varsity b
PLACE PLACE BIB ATHLETE AGE GR TEAM PL AVG/KM TIME
1 1 2213 Camden Shaw 12 CARL ALBERT 1 3:25.65 17:08.29
2 2 2434 Miguel Ingram 12 LAWTON EISENHOWER 1 3:26.41 17:12.09
3 3 2544 Blake Cope 11 PIEDMONT 1 3:26.76 17:13.81
4 4 2212 Matt Moler 12 CARL ALBERT 2 3:30.02 17:30.11
5 5 2547 Paul Welch 11 PIEDMONT 2 3:30.87 17:34.38
6 6 2443 Nickell Daniel 11 LAWTON MACARTHUR 1 3:32.21 17:41.07
7 7 2564 Juan Francisco Sanchez 12 SANTA FE SOUTH 1 3:32.42 17:42.14
8 8 2436 Kaleb Tipton 11 LAWTON EISENHOWER 2 3:32.79 17:43.97
9 9 2541 Jadon Barker 11 PIEDMONT 3 3:34.80 17:54.03
10 10 2543 Garrett Bickley 10 PIEDMONT 4 3:35.03 17:55.17
11 11 2388 Gage Mcelhaney 9 ELGIN 1 3:37.15 18:05.77
12 12 2240 Andrew Vanaman 12 CLAREMORE 1 3:38.63 18:13.15
13 13 2208 Jacob Dodson 12 CARL ALBERT 3 3:39.58 18:17.91
14 14 2269 Kory Wilson 11 COWETA HIGH SCHOOL 1 3:39.82 18:19.13
15 15 2559 David Gonzalez 10 SANTA FE SOUTH 2 3:40.04 18:20.24
16 16 2305 Kevin Maldonado 11 DUNCAN 1 3:40.58 18:22.93
17 17 2546 Hunter Morgan 12 PIEDMONT 5 3:40.71 18:23.59
18 18 2643 Kevin Ortega 12 WESTERN HEIGHTS 1 3:41.68 18:28.41
19 19 2609 Aidan Aston 9 THOMAS EDISON 1 3:42.58 18:32.90
20 20 2264 Parker Hale 11 COWETA HIGH SCHOOL 2 3:42.71 18:33.59
21 2483 Calvin Allen 11 NOBLE 1 3:42.75 18:33.78
22 21 2542 Gibson Barlow 10 PIEDMONT 6 3:43.18 18:35.92
23 22 2545 Jace Hartis 9 PIEDMONT 7 3:43.38 18:36.94
24 23 2561 Oscar Larios 12 SANTA FE SOUTH 3 3:44.61 18:43.07
25 24 2268 Dylan Tabor 11 COWETA HIGH SCHOOL 3 3:44.88 18:44.44
26 25 2318 Dawson Reed 9 DURANT 1 3:45.18 18:45.92
27 26 2562 Cesar Martinez 10 SANTA FE SOUTH 4 3:45.46 18:47.30
28 27 2211 Hunter Mead 11 CARL ALBERT 4 3:46.23 18:51.15
29 28 2307 Sam Peterson 11 DUNCAN 2 3:46.29 18:51.46
30 29 2387 Jeremiah Gonzales 11 ELGIN 2 3:47.30 18:56.50
31 30 2558 Max Diaz 10 SANTA FE SOUTH 5 3:47.65 18:58.28
32 31 2610 Christian Chavez 12 THOMAS EDISON 2 3:47.70 18:58.53
33 32 2560 Hector Gonzalez 10 SANTA FE SOUTH 6 3:47.74 18:58.72
34 33 2304 Braden Ledford 12 DUNCAN 3 3:48.89 19:04.47
35 34 2266 John (joey) Ray 12 COWETA HIGH SCHOOL 4 3:49.74 19:08.74
36 35 2414 Ryan Mcabee 10 GROVE 1 3:50.62 19:13.14
37 36 2301 Aaron Bryant 12 DUNCAN 4 3:50.72 19:13.61
38 37 2302 Pablo Delosantos 12 DUNCAN 5 3:51.45 19:17.29
39 38 2210 Jacob Larson 10 CARL ALBERT 5 3:51.52 19:17.61
40 39 2412 Jace Getz 11 GROVE 2 3:52.12 19:20.63
41 40 2614 Jacob Thorne 12 THOMAS EDISON 3 3:52.39 19:21.98
42 41 2267 Joseph Shrum 12 COWETA HIGH SCHOOL 5 3:53.30 19:26.50
43 42 2236 Johnson Long 12 CLAREMORE 2 3:53.50 19:27.51
44 43 2238 Blaine Phillippi 10 CLAREMORE 3 3:54.16 19:30.80
45 44 2563 Joaquin Najera 12 SANTA FE SOUTH 7 3:54.90 19:34.53
46 45 2615 Julio Valdez 10 THOMAS EDISON 4 3:55.40 19:37.01
47 46 2252 Chase Curtis 11 COLLINSVILLE HIGH SC 1 3:55.70 19:38.51
48 47 2255 Devon Lyon 12 COLLINSVILLE HIGH SC 2 3:56.56 19:42.83
49 48 2306 Travis Meadows 9 DUNCAN 6 3:57.08 19:45.40
50 49 2207 Eric Aguilar 12 CARL ALBERT 6 3:57.34 19:46.72
51 50 2263 Isaiah Barillas 11 COWETA HIGH SCHOOL 6 3:57.80 19:49.01
52 51 2319 Dakota Wallace 12 DURANT 2 3:57.93 19:49.68
53 52 2249 Ty Alexander 12 COLLINSVILLE HIGH SC 3 3:58.36 19:51.82
54 53 2209 Shevrin Gray 11 CARL ALBERT 7 3:58.48 19:52.42
55 54 2644 Jose Vargas 12 WESTERN HEIGHTS 2 3:58.78 19:53.92
56 55 2315 Jessie Barker 10 DURANT 3 3:58.83 19:54.16
57 56 2612 Mason King 10 THOMAS EDISON 5 3:59.47 19:57.36
58 57 2316 Caden Orlando 11 DURANT 4 4:00.00 20:00.03
59 58 2638 Price Barron 10 WESTERN HEIGHTS 3 4:00.11 20:00.58
60 59 2320 Dominic Wynn 11 DURANT 5 4:01.61 20:08.08
61 60 2639 Medardo Dubon 10 WESTERN HEIGHTS 4 4:02.23 20:11.15
62 61 2235 Black Phillipi 9 CLAREMORE 4 4:02.73 20:13.69
63 62 2642 Jordan Neely 9 WESTERN HEIGHTS 5 4:03.37 20:16.89
64 63 2317 Cordell Palmer 9 DURANT 6 4:04.01 20:20.06
65 64 2241 Alex Wiseman 9 CLAREMORE 5 4:04.17 20:20.86
66 65 2321 J.d. Youngblood 10 DURANT 7 4:04.21 20:21.09
67 2133 Tamo Garcia 10 ARDMORE 1 4:04.82 20:24.12
68 66 2237 Luke Mchugh 11 CLAREMORE 6 4:05.01 20:25.06
69 2135 Destin Sampson 11 ARDMORE 2 4:05.39 20:26.95
70 67 2383 Julio Becerra 11 ELGIN 3 4:05.82 20:29.10
71 68 2372 Drake Holland 10 EL RENO 1 4:08.48 20:42.40
72 69 2370 Jesus De La Torre 10 EL RENO 2 4:08.56 20:42.81
73 70 2442 Rasjid Black 12 LAWTON MACARTHUR 2 4:08.72 20:43.62
74 71 2413 RaShawn Harding 11 GROVE 3 4:09.52 20:47.63
75 72 2303 Nathan Hudson 9 DUNCAN 7 4:09.78 20:48.94
76 73 2611 John Daniel 12 THOMAS EDISON 6 4:09.87 20:49.39
77 74 2437 Hadyn Tomason 12 LAWTON EISENHOWER 3 4:10.53 20:52.68
78 75 2431 Samuel Ascencio 10 LAWTON EISENHOWER 4 4:11.49 20:57.46
79 76 2250 Matthew Budnik 10 COLLINSVILLE HIGH SC 4 4:11.70 20:58.50
80 77 2441 Rashad Black 12 LAWTON MACARTHUR 3 4:13.17 21:05.87
81 78 2435 Ty Nottingham 10 LAWTON EISENHOWER 5 4:13.25 21:06.25
82 79 2254 Brayden Little 12 COLLINSVILLE HIGH SC 5 4:13.72 21:08.63
83 80 2265 Jaxon Kempenich 12 COWETA HIGH SCHOOL 7 4:13.99 21:09.99
84 81 2239 Trenton Stickline 11 CLAREMORE 7 4:15.49 21:17.49
85 82 2386 Christian Gonzales 10 ELGIN 4 4:16.56 21:22.83
86 2491 Timothy Whitehead 9 NOBLE 2 4:17.08 21:25.40
87 83 2382 Stephen Bateman 11 ELGIN 5 4:17.31 21:26.59
88 84 2253 Derek Dewar 9 COLLINSVILLE HIGH SC 6 4:17.46 21:27.34
89 85 2640 Eliot Flores-portillo 12 WESTERN HEIGHTS 6 4:18.00 21:30.02
90 86 2444 Salah Juttie 10 LAWTON MACARTHUR 4 4:20.70 21:43.53
91 87 2432 Nicholas Cousin 11 LAWTON EISENHOWER 6 4:21.72 21:48.62
92 88 2384 Jesse Boushong 9 ELGIN 6 4:22.86 21:54.32
93 89 2446 Quincy Mccellan 9 LAWTON MACARTHUR 5 4:28.15 22:20.79
94 90 2416 Dylan Villeneuve 10 GROVE 4 4:30.88 22:34.44
95 2132 Aaron Alvarez 9 ARDMORE 3 4:32.01 22:40.05
96 2487 Elliot Freeman 9 NOBLE 3 4:32.48 22:42.43
97 91 2445 Justin Levick 9 LAWTON MACARTHUR 6 4:35.88 22:59.44
98 92 2251 Levi Captain 12 COLLINSVILLE HIGH SC 7 4:37.89 23:09.48
99 93 2410 Zach Brice 11 GROVE 5 4:38.20 23:11.04
100 94 2411 Dalton Davis 10 GROVE 6 4:42.63 23:33.15
101 95 2447 Luke Mclaughlin 11 LAWTON MACARTHUR 7 4:44.67 23:43.35
102 96 2371 Leon Estrada 10 EL RENO 3 4:53.83 24:29.17
103 2126 Nathan Fountain 12 ADA 1 4:56.10 24:40.50
104 97 2415 Edgar Reyes 11 GROVE 7 4:59.84 24:59.21
105 98 2369 Jason De La Torre 10 EL RENO 4 5:18.54 26:32.71
106 99 2373 Matthew Kubilus 9 EL RENO 5 5:20.35 26:41.75
107 100 2374 Everardo Silos 11 EL RENO 6 5:28.20 27:21.00
108 2134 Gabe Presley 9 ARDMORE 4 5:46.80 28:54.00